Andezit Taşı Ve Çeşitleri

Andezit taşı volkanik kayaların şekillendirilmesinden elde edilen andezit taşı modelleri resmi kurumlar başta olmak üzere bir çok bireysel işlerde de tercih edilmektedir. Andezit taşı modellerinin bu kadar sık tercih edilmesinin bir çok sebepleri vardır. Bunlardan en başta geleni döşeme yapılmış bir alanda uzun vadede ilk günkü kadar dekoratif ve sağlam kalmasıdır. Ancak her taş andezit taşı değildir kalitesiz bir üründen istenilen verimi ala bilirsiniz. Kaliteli ve dayanıklı bir taş olduğunun en basit örneği Ankara kalesi diye biliriz Aslında andezit taşı Ankara  ya özel bir taş olduğu için Ankara taşı diye adlandırılmaktadır.  Gelişen teknolojik cihazlar sayesinde ise Andezit taşı artık bir çok farklı desen haline gelmiştir. Peki Andezit taşı modelleri nelerdir ?

MUCARTALI ANDEZİT TAŞI

Klasik modele alternatif olarak tercih ede bileceğiniz son derece ekonomik olan mucartalı andezit taşı modelleri duvar ve yer kaplamaları için tercih edebileceğiniz gibi plak mucartalı taş seçenekleri de mevcuttur standart taş ile  mucartalı andezit taşı modelleri arasındaki fark gözle göre bilecek şekilde belirgindir. İşçilik kısımları ise aynı şekilde uygulanmaktadır. Mucartalı andezit taşı fiyatları ise diğer taşlar ile m2 birim fiyatlarında yok denilecek bilecek kadar azdır diye biliriz. 

ANDEZİT BASAMAK

Dış mekan merdiven basamakları geçmiş yıllarda mozaik kaplamalarda yapılsada günümüzde bu tarz uygulamalar yok denile bilecek kadar azdır. Dış mekan merdiven kaplamalarında beton görünüm ve mozaik görünüme alternatif olarak önümüzde karo taşları ve andezit hazır basamaklar vardır. Her ikisi de aslında uzun yıllar kalıcı çözüm olacaktır. Ancak karo taşı merdiven kaplamalarında hazır olarak bulunmaz 30×30  ve ya 40×40 ebatlarında üretilen karo taşı modelleri kesilerek uygulanır bu da oldukça zahmetli ve pahalı bir uygulama yöntemidir. Ancak andezit hazır basamak rıht kısımları ile birlikte istenilen ölçülerde üretildiği gibi kenarları da özel pahlıdır. Andezit basamak modellerinin mucartalı ve normal olanını bulmanız mümkündür. Uygulaması ise profesyonel bir ustalık gerektirir. Yapıştırma işlemleri kalekim yahut mil kum ile yapılır.

ANDEZİT HARPUŞTA

Doğanın bizlere sunduğu nacizade dekoratif taşlardan birisi olan andezit taşı modelleri kullanım alanlarına göre de farklı, farklı modeller ile de karşımıza çıkmaktadır. Bahçe düzenlemelerinde duvar kaplama yer döşeme alanlarının yanı sıra harpuşta ( küpeşte ) gibi alanlarda çift tarafı da pahlı olacak şekilde özel kesim olarak uygulata bilirsiniz. Peki andezit harpuşta nedir ? Andezit harpuşta balkon duvar üstü kaplamasında cam önü bölgelerinde ve duvar üstünde uygulanır. Daha önceleri bu işlemler gerek çelik kalıp la gerek ahşap kalıplar ile beton ve ya mozaik ile yapılmaktaydı ancak günümüzde bu demode uygulamaların yerini daha dekoratif görünüme sahip olan andezit harpuşta modelleri alış durumdadır. Andezit harpuşta döşemesi ise tıpkı basamak gibi kalekim ve mil kum ile yapıla bilmektedir.

ANDEZİT PATLATMA TAŞ

Yine farklı andezit taşı modellerinin birisi ile karşınızdayız daha çok duvar kaplamalarında tercih edilen andezit patlatma taş modelleri andezit duvar kaplamalarında ister bütün halinde uygulaya bilir isterseniz normal andezit taşı uygulanırken aralarda şeritler çekerek farklı bir model uygulaya bilirsiniz. Çarpma taş ile normal taş fiyatları neredeyse aynıdır. Döşeme işlemlerinde ise normal olan ile arasında hiç bir fark yoktur. Andezit patlatma taşı modelleri kesinlikle dökme taş değildir. Diğer andezit taşı modelleri gibi püskürtme kayaların işlenmesinden elde edilir. Ayrıca firmamız tüm andezit taşı ürünleri de işçilik dahil hizmet vermektedir.

ANDEZİT OLUK TAŞI

Bu uygulama sadece yer döşemelerinde tercih edebileceğiniz bir üründür andezit oluk taşı döşemesi yer döşemesi yaparken alandaki su giderlerinin istenilen alana taşınmasında en önemli etkenlerden birisidir. Andezit taşı yer döşemesinde oluk taşı uygulaması olmazsa olmaz diye bileceğimiz bir uygulama sayılmaz burada alanın şekli ve ustanın beceriside son derece önemlidir. profesyonel bir andezit taşı ustası su giderlerinin akıntısını uygulama sırasında vermekle mükelleftir. Ancak bazı alanlarda gerek duyulması durumunda oluk taşı döşemesi işinizi son derece kolaylaştıracaktır.

ANDEZİT BORDÜR TAŞI

Yine yer döşemelerinde olması gereken alanlarda mutlak olması gereken bir ürün andezit bordür taşı bu taşlar 50 x 20 x 10 ebatlarının yanı sıra farklı ölçülerde de bulmak mümkündür. Andezit bordür taşı yer döşeme çalışmalarında andezit taşını tutacak olan bir uygulamadır. Genelde çift taraflı uygulanmaktadır. Andezit bordür taşlarını mülklerin çevresinde duvardan bir metre ilerde evin etrafını komple dönecek şekilde uygulanır bu uygulamadan sonra iç kısımlara andezit taşı yer döşemesi yapılmaktadır. Bu uygulamanın ismi de treduvar çalışmasıdır. Ayrıca andezit bordür taşını yürüme yolu gibi alanlarda da uygulaya bilirsiniz. Andezit Ankara taşı modelleri hakkında ve işçilik dahil bir hizmet almak için bizi aramanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir