Mıcır Taşı

Mıcır Taşı diğer mıcırlarda olduğu gibi boyutlarına göre sınıflandırılır. Bu mıcır için oluşturulan boyutlar 32 milimetre ile 38 milimetre arasında boyutları olan mıcırlardır. 4 numara mıcır üretimi için doğal kalker taşı gerekmektedir. Mıcırlar taşlardan, kayalardan oluştuğu için fiziksel özellikleri ve kimyasal özellikleri taş ve kaya türlerine göre değişir. Hangi kayaçtan üretimi gerçekleşmiş ise o kayaç türünün karakteristik özelliklerini alır.

4 Numara Mıcır Hangi Alanlarda Kullanılır?

Mıcırların kullanım alanlarında genel olarak beton yapımı ve peyzaj uygulaması vardır. Beton yapımı için olmazsa olmazlardan bir tanesi mıcırlardır. Peyzaj uygulamasına gelince bahçe düzenlerinin sağlanmasına verilen isimdir. Mıcır taşları da peyzaj uygulamasında çokça kullanılmaktadır. Mesela bitkilerin çevrelerine döşenmekte, yol şeritlerini belirlemekte ya da herhangi bir alanın belirtilmesini sağlamakta kullanılabilir. mıcır Taşı  yalnızca bunlardan ibaret değildir. Ayrıca;

  • Çevre düzenleme
  • Tali yol
  • Yol
  • Zemin iyileştirme
  • Drenaj mıcırı

Alanlarında da kullanımı görülmektedir.

Mıcır Taşı Nasıl Üretilir?

mıcır taşı diğer mıcırlar ile aynıdır. Mıcır üretimi taş ocaklarında gerçekleşmektedir. Taş ocaklarında açık işletme sistemi sayesinde işlem başlamaktadır. Çıkarılan taşların üzerinde gravok isminde bir malzeme bulunur. Gravok hafriyatı gerçekleştikten sonra delici makine gelir. Makine yardımı ile 12 – 15 m aralığında delikler bulunur. Bulunan delikler emulite dinamit, gecikmeli kapsül ve anfo ile patlatılır. Patlama gerçekleştikten sonra elde edilen malzemeler iş makinesi sayesinde kamyonlara taşınır. Kamyonlar bu malzemeleri  kırma eleme tesislerine götüreceklerdir. Bu tesislerde gerekli işlemleri göre taşlar boyutlarına göre gruplara ayrılır. 4 numara mıcır kategorisine 32 milimetre ile 38 milimetre aralığında boyutlara sahip olan mıcırlar seçilir.

Mıcır Fiyatları Ne Kadardır?

Mıcır fiyatları mıcır numaralarına göre değişmektedir. Alım yaparken mıcırların ton başına fiyatı hesaplanır ve satış işlemi firma tarafından bu şekilde kabul edilir. Üretim aşamasında gerçekleşmiş olan işlemler fiyatları etkilemektedir. Doğal bir şekilde üretimi olan taşların fiyatları daha azdır. Çok fazla işlemden geçmek zorunda kalan taşların ise fiyatları daha yüksektir. Temel sebebi ise üretimde maliyetin artmasıdır. Üretim maliyeti arttığı zaman firma bu mıcırlar için farklı bir fiyat çizelgesi oluşturacaktır. Bu da satıcıya ve alıcıya yansıyacaktır. Satıcı ana firmadan daha pahalı aldığı için kar edebilmek adına kendi de ekleme yapacaktır. Bundan dolayı mıcır almak isteyen kişilerin aşırı detaylı bir araştırma yapması en doğrusu olacaktır. Aynı şehirde farklı satış alanlarında farklı fiyatlar vardır. Bunlar bulunmalı ve cebinize en uygun olanı tercih etmelisiniz.

Sincan Mıcır Taşı, Gölbaşı Mıcır Taşı, Yenimahalle Mıcır Taşı, Dikmen Mıcır Taşı, Gölbaşı Mıcır Taşı, Mamak Mıcır Taşı, Ayaş Mıcır Taşı, Etimesgut Mıcır Taşı, Batıkent Mıcır Taşı, Yol Dolgu mıcır Taşı Mıcır Taşı Fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir