Andezit Taşı

Andezit taşı dekoratif özellikleri ile ön plandadır. Duvarlarda, kaldırımlarda, yollarda ve pek çok alanda Ankara taşı görebilirsiniz. Dekoratif özellikleri ile yapı sektörünün vazgeçilmezi olan andezit Ankara taşı ülkemizde yaygın olarak kullanılır. Volkanik kor kayaç taşlardan oluşan andezit taşı en çok İç Anadolu Bölgesinde üretiliyor. Ankara başta olmak üzere Çorum, Kayseri, Manisa, Isparta ve Uşak’ta Ankara taşı bulunuyor. Madenin yaşı ve üretildiği bölgenin doğal özelliklerine göre andezit Ankara taşı farklı renklerde olabiliyor. Genel olarak siyah, gri, mor, eflatun ve pembe renkleri ile andezit taşı biliniyor.

Andezit Taşının Kullanım Alanları

Kaldırımlarda çok fazla andezit Ankara taşı kullanımına rastlayabilirsiniz. Bunun yanında merdivenler ve dış duvar kaplamalarda da Ankara taşı kullanılıyor. Levha ve plaka olarak ta andezit taşı bordür olarak tercih ediliyor. Bahçe düzenlemeleri, parke uygulamaları, şadırvanlar, harpuşta andezit taş ustası çalışma alanları arasında sayılabilir. Çeşmeler, oluklar, pencere kenarları, tarihi yapı restorasyonlarında da andezit Ankara taşı kullanılabiliyor. Desenler, kabartmalar ve dekoratif uygulamalarda andezit taşı kullanımı yaygınlaşıyor. Desenli kemerler, Osmanlı tuğrası işlemeleri Ankara taşı kullanım alanları arasında yer alıyor. Detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

 Andezit Taşlarının Faydaları

Isı ve dondan etkilenmeyen bu taş, farklı andezit taşı fiyatları sahiptir. Asitlerden etkilenmemesi andezit taş ustası işlerini kolaylaştırıyor. Renk değişimi olmadan boya istemeden ve cila kullanımına izin vermeden kullanılmakta ve andezit taşı fiyatları farklı aralıklarda yer almaktadır. Üretim maliyetleri ve dayanıklılığını göz önüne alan andezit taş ustası düşük maliyetler sunabilir. Bu maddeyi andezit taş ustası projeye göre işler. Farklı dekoratif özellikleri ve ekonomik andezit taşı fiyatları ile kullanılır. Kabartmalı, kumlamalı, mat, kalibre ve mucartalı olarak andezit taş ustası çalışmalar yapar. Resim, motif ve figür işlemlerinde ekonomik andezit taşı fiyatları uygun yapı bütçeleri oluşturur. Dekoratif özelliği ve ekonomik andezit taşı fiyatları ile pek çok alanda tercih edilmektedirler. Sizlerde Ankara Andezit taşı fiyatları için bizimle iletişime geçerek işçilik dahil garantili hizmet ala bilirsiniz.

Volkanik hareketlere bağlı olarak oluşan kor kayacıklara andezit denilmektedir. Parklar, kaldırımlar, yollar, gibi yaşanan dönemin halkın kullandığı ortak alanların

Andezit taşı bazı bölgelerde Ankara taşı olarak da tanınmaktadır. Böyle tanınmasının nedeni ise Ankara’nın ilçesi olan Gölbaşı’nda taşın çok bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Andezit taşı renk olarak genellikle kırmızımsı, gülkurusu ya da grimsi olarak uygulanır. Doğal taşlar sınıfından olan andezit kaymayan, ısı kaybını önleyen, çabuk yıpranıp, aşınmayan, kış aylarında sıcak, yaz aylarında ise serin tutan, sert, kırılmaya dayanıklı bir doğal taştır. Tüm bu özellikleri nedeniyle andezit taşı birçok alanda uygulanmaktadır.

 Andezit Taşının Kullanıldığı Alanlar

 •  Kaldırımlarda
 •  Yollarda
 •  Parklarda
 •  Park dekorasyonlarında
 •  Tretuvarlarda
 •  Su oluklarında
 •  Bordürlerde

Andezit Taşının Uygulanmasında Ustanın Önemi

Doğal renklerinden ve kuvvetli yalıtım özelliklerinden dolayı andezit duvar kaplaması için ideal bir taştır. Ancak taşın uygulaması sırasında işini iyi bilen, deneyimli andezit taşı ustası bulunması oldukça önemlidir.

İstinat ya da yapı duvarlarının kaplanması veya dekoratif amaçlı olarak estetik bir görüntü sağlanabilmesi açısından Ankara taşı araştırılmasının çok iyi yapılması gerekir. Bu noktada deneyimli usta bulmak oldukça önemlidir.

Andezit Taşının Yarattığı Avantajlar

 1. Isı kaybını önler (yazın serinlik sağlar, kış aylarında ise ısı kaybını önler)
 2. Aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır
 3. Yapısı itibariyle kaymaz doğal taştır
 4. Farklı renklerde bulunmasından dolayı boyanmasına gerek kalmaz, yalnızca cilalanması yeterlidir.
 5. Aşınmaya, darbeye ve çarpmaya karşı oldukça dayanıklı bir taştır.

Tüm bu özellikleri ve avantajlarından dolayı pek çok alanda uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir